top of page
  • תמונת הסופר/תHillel Kobrovski

פרק רביעי לסדרת הסרטים "המטריקס" כמעט כאן , וזה זמן נהדר קצת לחפור ולהבין מה מסתתר בה.

עודכן: 18 בדצמ׳ 2021

פילוסופיה - פסיכולוגיה - אומנות - ספרות, וכן גם קצת "סייבר" (איך אפשר בלי), כאשר הכול מתחבר ומתערבב ביחד, באופן שהוא משפיע אחד על השני זה בהחלט "קסם" שקשה להסבירו, כך שלפחות בעיני הציפיה הרבה שיש לנו לקראת הפרק הרביעי "התחייה" בסדרת הסרטים "The Matrix" היא בהחלט מובנת.


יש לינק לטריילר בסוף הפוסט למי שלא היה מחובר לכדור הארץ בחודש ספטמבר 2021 ופספס את כל ההתלהבות הרבה והבאז העולמי שכבר מתחיל לכבוש את הרשת סביב החלק הרביעי בסדרה אחרי המתנה של 18 שנה מאז החלק השלישי והקצת מאכזב אם אפשר לציין.


זה נראה שאנחנו בשנה הקרובה הולכים לשמוע הרבה פעמים שאת השיר White Rabbit , שיר הנושא מתוך הסרט, שהבכורה שלו לאקרנים צפויה בתאריך 22.12.21.


השיר White Rabbit של להקת ג'פרסון איירפליין (Jefferson Airplane) להקת רוק פסיכדלי שפעלה בעיקר בסוף שנות ה 60 נכתב (על פי ראיונות עם חברי הלהקה) איך לא תחת השפעת סמי LSD כפי שהיה מקובל בהרבה "להקות וודסטוק" בתקופה ההיא.


חלק גדול מהקסם של השיר הזה הוא הקול המיוחד והמהפנט של הסולנית גרייס סליק ספציפית בביצוע הזה (תקשיבו!)


השיר כמובן בהשפעת הספר "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות" שפורסם לראשונה בשנת 1865 על ידי הסופר לואיס קרול (או בשמו האמיתי צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון) שהיה רב כישרונות ובעל התמחות מולטידיסיפלינרית ומעבר לזה שהיה סופר היה גם מתמטיקאי, לוגיקן, צלם, מרצה, ממציא ופילוסוף בריטי, כך שהוא שילב הרבה מתחומי ההתמחות שלו בספרים שהוא כתב, גם בכאלה שקהל היעד שלא היה ילדים.


יש טענות עד היום שהספר בכלל מראש היה מיועד למבוגרים ולא לקהל יעד של ילדים למרות שעל פי הסיפור הרשמי הספר נכתב לראשונה כמקבץ של סיפורים קצרים במיוחד עבור ילדה אמיתית בשם אליס לידל שהסופר והיא נפגשו כאשר הוא הגיע להתארח בסופי שבוע באחוזת משפחתה כאורח של אביה , אליס היתאביה,ה בתו של הדיקן באוניברסיטה\כנסיה בה הסופר עבד כמרצה.


התפתחות מעניינת בסיפור חיים של הסופר משום שיש הטוענים כי דודג'סון התאהב נואשות באליס הקטנה, שהייתה בת שש שנים בלבד בעת שנפגשו, והחליט לחכות שתגדל כדי לממש את אהבתו אליה. בהגיעה לגיל 18, לאחר 12 שנים תמימות, דחתה אליס את דודג'סון והוא נותר שבור לב, עד שנפטר ב 1898 (גיל 65) מדלקת ריאות.


בנוסף לספר אליס בארץ הפלאות הוא כתב לא מעט ספרים שעסקו באופן ממוקד בחידות מתמטיות ובתחום הפילוסופיה הספר אליס בארץ הפלאות גם לאחר 156 שנים מאז פורסם לראשונה נחשב עד היום מאוד מיוחד בגלל שהוא מלא באזכורים מענינים במתמטיקה, בהיסטוריה, בפיזיקה, בביולוגיה, בבלשנות, במדעי החלום ובפסיכולוגיה, לפי הטענות הוא הספר המתורגם ביותר בעולם אחרי התנ"ך.


טענה כמובן שאפשר לשייך גם לסדרת סרטי The Matrix שגם עליה כתבו לא מעט בהקשרים כך שהיא נכתבה בהשראה של פילוסופיות מהמזרח הרחוק והמערב.


לפי הטענה הראשית הסדרה כולה מבוססת על פילוסופיית המטפיזיות (מטפיזיקה) שאומרת שהעולם בו אנחנו חיים לאו דווקא אמיתי והחושים שלנו מטעים אותנו, כמובן שהסרטים כוללים לא מעט אזכורים לספר אליס בארץ הפלאות.


בעיני זה מדהים החיבור הזה של תחומים שונים שחוברו ביחד "ליצירות אומנות" ואנחנו מקבלים חשיפה לתובנות שלהם כאופנים שונים: ספר \ סרט \ שיר


קדימה אליס קחי אותנו "למאורת הארנב" ..... העולם שמעבר לעולם


שלכם בכל שאלה או בקשה

בברכה , הילל קוברובסקיWhite Rabbit - Jefferson Airplane

THE MATRIX 4: Resurrections Trailer (2021)

למי שצריך תזכורת לכל 3 הפרקים הקודמים בסדרה


47 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page